Skip to main content

Cu FME migrăm date pentru unul dintre cei mai mari operatori de telecomunicații din SUA

By decembrie 4, 2017februarie 3rd, 2018FME Desktop, FME Server, Funkcje FME, Telekomunikacja

Aproximativ 8.000 de segmente de cabluri cu fibră optică – aceasta este volumul migrării automate a datelor pe care echipa noastră o realizează în prezent pentru unul dintre cei mai mari operatori de telecomunicații din Statele Unite. Datele sunt transferate de la sistemul de passporting utilizat anterior la sistem Smallworld Physical Network Inventory (PNI), implementat de GE în colaborare cu Globema.

Smallworld PNI împreună cu Globema Physical Route Manager

Totul a început cu implementarea de către GE a Smallworld Physical Network Inventory (PNI), care va înlocui soluția utilizată anterior. Pentru a oferi o modalitate convenabilă de a descrie legăturile dintre locații, sistemul PNI a fost îmbogățit suplimentar cu un modul Globema Physical Route Manager (PRM)

Informații privind rețeaua de fibre la nivelul fibrei individuale

După implementarea sistemului PNI a fost necesar să se transfere date din sistemul utilizat anterior. Acest sistem conține două tipuri de informații – rețelele pe distanțe lungi și rețelele urbane. În ambele cazuri, datele includ informații despre cablurile cu fibră optică, terminalele de cablu și conectorii de fibră optică

Este necesar să se reproducă traseul real al cablurilor în teren

Sistemul de pașaport anterior conține numai informații despre începutul și sfârșitul cablurilor. Datele traseului au fost stocate într-o altă soluție, Shapefile (SHP). Unul dintre elementele migrației este asocierea acestor informații pentru a reflecta traseul real al cablurilor în teren.

Migrarea automată a 8000 de segmente de cabluri cu fibră optică

În total, aproximativ 8000 de segmente de cabluri cu fibră optică urmează a fi transferate. Migrarea este complet automată – echipa noastră efectuează instrumentele adecvate cu care sunt transferate datele. Folosim prelucrarea datelor complexe geometric cu FME. O provocare suplimentară în derularea unui proiect este inconsecvența datelor, care a fost permisă de sistemul de pașapoarte utilizat anterior.

Știați că…?

Am încărcat date despre rețeaua de telecomunicații a Bursei de Valori din New York în sistemul PNI

Am finalizat peste 200 de proiecte de migrare a datelor

Care sunt factorii de succes ai proiectelor de migrare a datelor?

Interval de migrare corect estimat

 • determinarea listei complete a obiectelor care fac obiectul migrației
 • identificarea tuturor surselor de date
 • determinarea structurii țintă
 • estimarea integrității datelor.

Surse de date bine descrise

 • ce conțin, la ce servesc, care este prioritatea lor.

Testarea uniformității datelor (înainte de proiect)

 • evaluarea diversității datelor, examinarea situațiilor de urgență
 • detectarea cazurilor de date corecte, dar care se îndepărtează de standardul convenit anterior.

Examinarea calității datelor (înainte de proiect)

 • teste de calitate privind datele sursă
 • pot fi corectate / completate datele sursă?

O abordare “holistică”

 • uită-te la toate datele – coerența lor și dependențele reciproce.

Verificarea automată a calității datelor

 • detectarea duplicatelor
 • îmbogățirea și curățarea datelor în mod regulat
 • validare înainte de scriere.

Efectuați o migrare a datelor de testare

 • …și teste de acceptanță.

Operare conform procedurilor strict definite. Obligatoriu!